Blog

HLAS - sociálna demokracia

Peter Pellegrini

Ak vláda má svoj lex Ukrajina, ľudia potrebujú v čase vojny aj lex Slovensko.

Peter Pellegrini
Vojna na Ukrajine kladie pred nás celý rad otázok, ku ktorým musíme pristupovať zodpovedne. A to nielen vo vzťahu k...

Vojna na Ukrajine kladie pred nás celý rad otázok, ku ktorým musíme pristupovať zodpovedne. A to nielen vo vzťahu k partnerom v medzinárodných zoskupeniach, ale aj vo vzťahu k ľuďom, ktorí žijú na Slovensku.

HLAS jasne deklaroval, že nemienime na téme vojny politikárčiť, budeme však pozorne sledovať kroky vlády a jej rozhodnutia.

Odsúdili sme agresiu Ruska voči Ukrajine. Podporili sme rozmiestnenie obranných systémov NATO na našej východnej hranici. Rovnako sme neprotestovali pri vývoze zbraní na Ukrajinu za jasnej podmienky, že nie je ohrozená bojaschopnosť slovenskej armády.

​Hlasujeme v parlamente za všetky zákony, ktoré majú humanitárny charakter. Podporujeme politické iniciatívy európskych lídrov s cieľom ukončiť vojnu. Budeme však proti rozhodnutiam vlády, ako v prípade vývozu S – 300 na Ukrajinu, pretože je postavené na klamstve a lži.

Ide o také závažné rozhodnutie, že o ňom mali byť informované minimálne príslušné parlamentné orgány, ako aj slovenská verejnosť. Navyše, keď S – 300 okamžite nebol a stále nie je nahradený adekvátnym zbrojným systémom.

Verejnosť doteraz nevie, kedy vláda rozhodla, na základe akého materiálu a prečo sa pri jeho vývoze uchýlila ku klamstvu. Náš postoj vychádza z presvedčenia, že vláda nevládne v bunkri prostredníctvom výnosov, ale na úrade vlády. A rovnako sme presvedčení, že Slovensko nie je súkromná firma, v ktorej si politici robia, čo sa im zachce.

Ak vláda má svoj lex Ukrajina, ľudia potrebujú v čase vojny aj lex Slovensko. Vláda nepomohla ľuďom v čase pandémie a rovnako sa správa aj v čase vojny. Ba dokonca o sociálnej pomoci klame v priamom prenose. Navyše v Bruseli patrí k tým najradikálnejším z hľadiska vypnutia ruského plynu a ropy.

Pritom sám Igor Matovič tvrdí, že vládny plán „B“ neexistuje. Je to doslova hazard a nezodpovednosť, pretože slovenská ekonomika patrí medzi najzraniteľnejšie. Bez plánu „B“ bude veľká nezamestnanosť a bieda. Preto očakávame od vlády, kedy predloží lex Slovensko, ktorý nie je namierený proti ukrajinským utečencom, ale, naopak, dáva sociálnu rovnováhu a pokoj do nervóznej spoločnosti.

Odmietame rozdeľovanie spoločnosti a hľadanie vnútorného nepriateľa. Slovenská spoločnosť potrebuje konsenzus a dôveru v rozhodnutia politikov. Hegerove útoky voči opozícii o ruských agentoch sú neprijateľné.

Je to dôkaz, že nedokážu spravovať štát a hľadajú vnútorného nepriateľa. Chcem ich varovať. Klamať vlastných občanov je neospravedlniteľné. Robiť zahraničnopolitické rozhodnutia bez podpory verejnosti je rýchlou cestou do pekla.

Zdroj: https://komentare.hnonline.sk/komentare/25998657-slovensko-nie-je-sukromna-firma

<< Späť k článkom