HLAS - sociálna demokracia

Peter Pellegrini

Trpezlivosť národa je devízou do zlých časov

Peter Pellegrini
V priamom prenose sledujeme rozpad koalície a v boji s pandémiou sme sa ocitli v bode nula, keď zlyhali všetky...

V priamom prenose sledujeme rozpad koalície a v boji s pandémiou sme sa ocitli v bode nula, keď zlyhali všetky marketingové opatrenia v boji s koronou.

ZDROJ:TASR

Blížia sa Vianoce a koniec roka a je čas sa pozrieť, čo nám rok dal. Musím sa priznať, že sa mi nechce v tomto predvianočnom čase, keď ľudia žijú obavami a strachom, hovoriť len o smutnej realite, ktorá vládne na Slovensku. Zameriam sa radšej na poznanie, na ktorom môžeme stavať v živote spoločnosti.

Tým prvým poznaním je spoznanie sily hlasu a zodpovednosti každého z nás vo voľbách. Zisťujeme, že protestný hlas nestačí. Na spravovanie krajiny je to málo.

A na riadenie štátu v čase krízy to môže mať priam deštruktívne dosahy. Každý deň vidíme, aké negatívne dosahy má politika obviňovania všetkých naokolo, nerešpektovanie vedeckých názorov, snaha za každú cenu hľadať nepriateľa za vlastné politické zlyhania.

V priamom prenose sledujeme rozpad koalície a v boji s pandémiou sme sa ocitli v bode nula, keď zlyhali všetky marketingové opatrenia v boji s koronou.

Výsledkom je 53 percent ľudí odhodlaných ukončiť mandát vlády. Verejne sa hľadá manažér, ktorý nahradí neschopného premiéra a jeho politiku protestu proti všetkým. Inak krízu nezvládneme.

Druhým dôležitým poznaním je uvedomenie si samotnej dôvery v štát. V dobrých časoch možno rečnícka floskula, v zlých časoch zažívame to, čo sa stane, ak sa tento vzťah naruší. Politika papalášizmu, vytváranie kategórie vyvolených má priam devastačné účinky na silu štátu. Všeobecné pravidlá sa vlastne prijímajú len na to, aby ich skupina ľudí porušovala.

Dôsledkom toho je, že predseda parlamentu zostáva vo svojej funkcii, ale sestričky z nemocnice odchádzajú. Predseda vlády nenosí na tvári rúško, ale ľudia sú pranierovaní. Lyžiarsky vlek funguje, ale reštaurácie umierajú. A zúfalí, ktorým sa nedostáva ekonomickej pomoci, sú nazývaní opicami, pretože razantne kričia o pomoc. Štát prestal pomáhať a nie je schopný ani presadzovať dodržiavanie pravidiel. Obnoviť stratenú dôveru nebude ľahké a môže tým začať len človek zjednocujúci národ.

Tretím dôležitým poznaním je rešpekt k trpezlivosti národa. Niekto by namietal, že je to jeho slabosť. Myslím si, že práve naopak. Je to silná morálna devíza do zlých časov, s ktorou sa však nesmie hazardovať, ako to urobil predseda vlády pri svojom pofidérnom medicínskom pokuse.

Videli sme v priamom prenose obetavosť ľudí zo samosprávy, zdravotníkov, trpezlivosť ľudí, ktorí uverili moci. Zodpovedný politik sa o tento hodnotový vklad národa môže oprieť a formovať ho. Avšak s podmienkou, že to ide ruka v ruke s dôverou v štát.

Blíži sa nový rok. Buďme silní, trpezliví a dôverujme si. Iba tak prekonáme zložité časy, ktoré nás čakajú.

<< Späť k článkom